Projekt o jačanju prevencije raka vrata maternice – Before time
Izazov čijem rješavanju projekt doprinosi
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je krajem 2020. godine pokrenula globalnu inicijativu o ubrzanju eliminacije raka vrata maternice prema kojoj strategija prevencije objedinjuje tri ključne preventivne intervencije prema kojoj bi se do 2030. trebali postići slijedeći ciljevi: cijepljenje protiv HPV-a 90% djevojaka i značajan postotak dječaka do dobi od 15. godine života, probirno testiranje 70% žena do dobi od 35 godina i ponovno testiranje do dobi od 45 godina, te pravovremeno liječenje 90% svih dijagnosticiranih premalignih lezija i invazivnih karcinoma. I brojni drugi europski dokumenti uključuju preporuke o jačanju prevencije raka vrata maternice kroz provođenje organiziranog probira na rak vrata maternice i cijepljenja protiv HPV-a, glavnog uzročnika raka vrata maternice. Iako postizanje potpunog uklanjanja raka vrata maternice u praksi nije moguće postići, uz postojeće preventivne alate moguće je značajno smanjiti broj novooboljelih, a SZO definira postizanje tog cilja kao stopu incidencije odnosno broja novooboljelih godišnje od manje od 4 na 100 000 žena.
Pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice u svijetu u zemljama niskog i srednjeg stupnja razvoja i dalje su vrlo visoki – ondje je rak vrata maternice drugi maligni uzrok smrti kod žena. Prema procjenama Europske komisije za 2022. godinu, u usporedbi s zemljama članicama EU, Hrvatska se nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice (usporedba dobno standardiziranih stopa – ASR). U Hrvatskoj se posljednjih godina zabilježi oko 300 oboljelih od raka vrata maternice, što čini stopu od oko 13 na 100 000 žena, te oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Oko trećina zabilježenih slučajeva raka vrata maternice otkrije se u regionalno proširenom stadiju, a oko osam posto s udaljenim metastazama, kada su šanse za uspješno izlječenje manje.
Glavni cilj projekta i područja aktivnosti
Glavni cilj projekta je jačanje prevencije i ranog otkrivanja predstadija raka i početnog raka vrata maternice prije nego se razvije invazivni rak vrata maternice kroz informiranje, edukaciju, promociju cijepljenja protiv Humanog papiloma virusa (HPV), informiranje o važnosti redovitih preventivnih ginekoloških pregleda te motiviranje i poticanje na sudjelovanje u njima.
Projekt će se usredotočiti na glavne mjere primarne i sekundarne prevencije raka vrata maternice: edukaciju i informiranje o rizicima i načinima zaštite, cijepljenje protiv HPV-a i probirna testiranja na premaligne i maligne promjene na sluznici vrata maternice, odnosno metodu sprečavanja raka ranim otkrivanjem i liječenjem premalignih promjena na stanicama i početnog raka vrata maternice, koje, ako se ne liječe, mogu dovesti do pojave invazivnog raka na vratu maternice i ozbiljnog oštećenja zdravlja.
Projekt također uključuje izradu komunikacijske strategije za informiranje o važnosti cijepljenja protiv HPV-a i preventivnih ginekoloških pregleda. Uz to, izradit će se i testirati protokol pilot projekta samouzorkovanja za testiranje na HPV na području Zadarske županije.
Projekt predstavlja značajan doprinos u jačanju prevencije i edukacije o prevenciji raka vrata maternice te poboljšanju zdravstvene zaštite za žene u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Korisnici
Korisnici aktivnosti i rezultata ovog projekta biti će žene, mladi i njihovi roditelji u zemljama provoditelja, pilot regionalna područja koja će sudjelovati u izradi i provedbi probira sa samouzorkovanjem i stručnjaci državnih institucija i organizacija civilnog društva koji će sudjelovati u provođenju aktivnosti jačanja kapaciteta.
Pristup provedbi uz međunarodnu suradnju
Projektne aktivnosti su osmišljene na način da se potiču i koriste prilike za suradnju i razmjenu iskustava između zemalja uključenih u provedbu projekta. Međunarodna suradnja omogućuje razmjenu znanja, iskustava i ideja među partnerima iz različitih zemalja, što će doprinijeti učinkovitijem postizanju ciljeva prevencije raka vrata maternice. Zajednička internetska platforma Educa osigurat će vidljivost i dostupnost rezultata projekta i podržavati suradnju između partnera i potencijalnih suradnika i korisnika.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Instituta perspektiva ekonomije Mediterana
i ni na koji se način ne može smatrati da odražava stajališta Europske unije.