Junior Hackathon Dani natjecanje u sklopu projekta
„Uz zdrav životni stil raSTEMo“
Proteklog tjedna održano Prvo Junior Hackathon natjecanje za polaznike 3. i 4. razreda srednjih škola Obrtno tehničke škole u Splitu i Elektrotehničke škole u Splitu.
Junior Hackathon započeo je interaktivnim druženjima mladih na Medicinskom fakultetu u Splitu uz bonus radionicu „Primjena 3D tehnologija u medicini“ – tijekom radionice obradile su se teme 3D modeliranja i printanja te primjene 3D skeniranja u zdravstvu. Polaznicima se približile ideje i teme o novim tehnologijama i važnosti 3D tehnologija za medicinu, kao što su: 3D printanje kože za transplantaciju, 3D printanje organa za testiranje cjepiva i lijekova, 3D printanje kostiju i 3D printanje protetskih udova.
Sudionici natjecanja imali su priliku posjetiti Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, u sklopu kojeg su razgledali, Laboratorij za radio frekvencijske sustave na Zavodu za elektroniku i računarstvo te IoT laboratorij – opremljen najsuvremenijim hardverskim i potrebnim softverskim alatima, kako bi se istražili različiti aspekti primjenjivosti i performansi IoT sustava. Polaznici natjecanja dobili su kratak uvid u trenutna istraživanja i projekte koje provode laboratoriji te istražili opremu koju oni sadrže.
Kao priprema, prije održanog natjecanja učenici su imali priliku sudjelovati na pripremnim radionicama: „Design thinking radionica: Imerzija i ideacija – poduzetnički mindset“, te
„Dizajn i razvoj IoT sustava za učenje za aplikacije u zdravstvu“, koji su im dali dobru podlogu za osmišljavanje svog vlastitog programskog rješenja.
Kako bi omogućili natjecateljima što kvalitetniji razvoj od ideje do projekta, natjecateljima su od pomoći bili i mentori, za poslovna i tehnička pitanja, koji su ih svojim znanjem i kvalitetama dodatno ih usmjeravali.
Vrhunac Junior Hackathona bile su prezentacije izrađenih rješenja, pri čemu je svaki tim imao na raspolaganju 5 minuta vremena za predstavljanje svojeg projekta stručnom žiriju. Stručni žiri činili su: profesori s FESB-a,Izv. prof. dr.sc. Petar Šolić, Izv.prof. dr. sc. Toni Perković, nastavnica Elektrotehničke škole Split Darija-Marija Jelić dipl.ing., nastavnica Obrtno-tehničke škole Split Tina Baleta, te Maja Čurković iz NetHub – Poduzetničkog akceleratora Split.
Prvo mjesto osvojili su učenici Elektrotehničke škole Split, Tim „ElectTeam“ sa svojim projektom AIRmeasure.
Nadamo se da će sljedeće godine ovo natjecanje privući još veći broj zainteresiranih.
Čestitke svima na sudjelovanju i odličnim rješenjima!
Junior Hackathon Dani održani su u sklopu projekta „Uz zdrav životni stil raSTEMo“, financiranog sredstvima Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.“